DOCTORABAD

معرفی رشته تخصصی داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی (Clinical Pharmacy)

ایستگاه‌کوی‌دانشگاه, مجله دکترآباد
از رشته داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی (Clinical Pharmacy) چی می دونین؟

سلام به همه ی دکترآبادی های عزیز! امروز با معرفی رشته ی داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی (Clinical Pharmacy)، یک رشته ی پرطرفدار، پر متقاضی، جذاب، و در عین حال پرچالش، طولانی و سخت در خدمتتونیم!

 • پیدایش و ظهور این رشته مربوط میشه به کشور آمریکا که بعد از چندسال، کشورهای دیگه ای مثل کانادا و استرالیا و… در دانشگاهاشون شروع به تدریس می کنن.
  رشته ی داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی در ایران کار خودشو از سال 1374 برای اولین بار در دانشگاه تهران شروع کرد. جالبه براتون بگم که این رشته در ایران برخلاف سایر رشته های تحصیلات تکمیلی داروسازی که با عنوان PhD ارائه می شن، با عنوان تخصص بالینی مطرح می شه و البته جزء معدود رشته های تخصصی داروسازیه که فقط داروسازها می تونن در این رشته تحصیل کنن.
 • این تخصص که تو کشور ما نوپائه، برای پوشش دادن وظایف داروسازا تو مراکز درمانی طراحی شده. در واقع شما مثل سایر دستیاران تخصصی رشته پزشکی داخل بخش های بالینی مراکز درمانی خواهید بود با این تفاوت که قبل از ورود به بخش باید یه سری دروس مرتبط با پزشكی نظیر فیزیوپاتولوژی، فارماکواپیدمیولوژی، سم‌شناسی بالینی، فارماکوکینتیک بالینی و… رو در قالب یک دوره 1.5 تا 2 ساله قبل از حضور در بخش‌های بالینی و مراكز بیمارستانی بگذرونید و بعدش وارد بخش های مختلف بیمارستان بشید. بعد از گذروندن هر بخش در بیمارستان، یک امتحان جامع از مطالب اون بخش گرفته میشه که درصورت موفقیت در امتحان، اجازه ی ورود به بخش های دیگه هم داده می شه.(در واقع این رشته بیشتر مورد استقبال داروسازانی هست که به پزشکی علاقه ی زیادی دارن و یا حتی داروسازانی که دوست داشتند پزشکی بخونن!)
 • توی این دوره شما باید مهارت و دانش برقراری ارتباط موثر با بیمار و تیم درمانی، دادن مشاوره های موثر، پایش اثرات و عوارض دارویی، شناخت تداخلات رایج دارویی و غذایی، راه های پیشگیری و کنترل تداخلات و عوارض دارویی و همچنین روش های تنظیم دوز مناسب دارویی رو یاد بگیرید.
اهداف و وظایف رشته داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی چیاس؟
 • هدف از طراحی چنین تخصصی تربیت متخصصین داروساز بالینی برای ارائه خدمات و مراقبت های دارویی در مراکز بیمارستانی و قرار دادن مشاوران داروسازی مطمئن در تیم های درمانیه. پزشکان متخصص می تونن در روند درمانی بیماران، از متخصصین داروسازی بالینی درباره ی مطالب تخصصی دارویی مشورت بگیرن و متخصصین داروسازی بالینی نقش مهمی در مصرف منطقی داروها توسط بیمار، بهینه کردن تجویز و مصرف داروها، انتخاب بهترین دارو برای بیمار، تنظیم دوز دارو، کاهش عوارض جانبی و افزایش عملکرد حلقه ی درمانی در بیمارستان ها دارن.(یه جورایی میشن دست راست پزشکا تو بیمارستان!)
 • در حال حاضر در ایران، یک رشته ی فوق تخصص برای داروسازی بالینی با گرایش ICU یا مراقبت های ویژه قابل ارائه هست که فعالیت آنها به صورت تخصصی در حوزه ی ICU انجام می شه.
 • تا یادم نرفته اینو بگم که تخصص داروسازی بالینی با داروساز بیمارستانی فرق داره و بعدا در مورد داروساز بیمارستانی، وظایف و فرصت های شغلی آن توضیح خواهیم داد.
 • همچنین یادتون نره که کارآزمایی های بالینی مربوط به داروهای ساخته شده یا داروهای کاملا جدید (Clinical Trials) رو متخصصین داروسازی بالینی انجام میدن.(این حوزه مربوط به حوزه ی پژوهشی داروسازی بالینی هست)
کجاها میتونن کار کنن؟
 1. مراکز درمانی مثل بیمارستان ها برجسته ترین و اصلی ترین جایگاهیه که برای متخصصین این رشته در کنار سایر اعضای تیم درمانی در نظر گرفته شده. در اصل مهمترین وظیفه ی متخصص داروسازی بالینی، حضور در بیمارستان، ویزیت بیماران بستری و ارائه ی تخصصی خدمات دارویی در کنار تیم درمانی است.
 2. باتوجه به کمبود نیرو متخصص در این زمینه، اکثرا عضو هیئت علمی دانشگاه ها هم هستن. همچنین آموزش دروسی از قبیل دارودرمان 1و2و3 ، کارآموزی در بیمارستان و داروخانه که مربوط به دروه ی عمومی داروسازیه، به عهد این اساتید هست.
 3. مراکز تحقیقاتی و پژوهشی از قبیل مراکز دانشگاهی و شرکت های دارویی جهت تحقیق و پژوهش در رابطه با اثرات درمانی داروها بر روی بیماران(Clinical Trials).
 4. اخیراً در داروخانه ها و کلینیک ها محلی برای مشاوره دارویی توسط متخصصین این رشته در نظر گرفته شده که بسیار کارآمد و مورد توجهه.
دروس مربوط به دکتری تخصصی داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی  (Clinical Pharmacy) مجموعا 42 واحده که به طور خلاصه به سرفصل هاش می پردازیم:

نام درس

تعداد واحد نام درس

تعداد واحد

فارماکوکینتیک بالینی پیشرفته

3 درمان شناسی پیشرفته

6

سم شناسی بالینی پیشرفته

3 معاینه بدنی نظری و عملی

3

مسمومیت دارویی پیشرفته

4 فارماکولوژی پیشرفته

4

داروسازی بیمارستانی پیشرفته

3 زبان ویژه

4

کارآموزی داروسازی بالینی

12 پایان نامه

20

جمع

62

کیا می تونن تو آزمون تخصصی داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی  (Clinical Pharmacy) شرکت کنن؟ (بر اساس دفترچه آزمون دکتری تخصصی داروسازی سال 1400)
 • دكترای عمومی داروسازی
 • كارشناسی ارشد پیوسته داروسازی و كارشناسی ارشد ناپیوسته داروسازی (به شرط داشتن كارشناسی داروسازی)
کدوم دانشگاه ها این رشته رو ارائه می دن و ظرفیت هر کدوم چند نفره؟ (بر اساس ظرفیت اولیه دفترچه آزمون دکتری تخصصی داروسازی سال 99)

رشته

دانشگاه عادی

شهریه پرداز

داروسازی بالینی

اصفهان

3

1

تبریز

2

1

تهران

6

2

مازندران

8

0

شهیدبهشتی

6

3

شیراز

2

1

مشهد

4

0

راستی!
اگه راجع به این رشته سوالی داشتی می تونی به کانالمون در تلگرام یا صفحه مون در اینستاگرام سر بزنی!
برای آشنایی با رشته تخصصی نانوفناوری دارویی اینجا رو کلیک کن.

معرفی رشته تخصصی داروسازی بالینی یا فارماکوتراپی (Clinical Pharmacy)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
درس ژنتیک
نوشتهٔ بعدی
درس ویروس شناسی

به‌اینا‌هم‌یه‌سربزن…

DOCTORABAD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دسته‌بندی‌محصولات
در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...