دوره تفسیر آزمایش کامل‌تر از این دوره ندیدی!

دکترمگ

خب همه‌مون می‌دونیم که بعد از یه شرح حال درست و حسابی و درصورت لزوم معاینه، پاراکلینیک مهم‌ترین نقش رو در تشخیص درست و به‌موقع بیماری داره. از بین اقدامات پاراکلینیکی هم در بسیاری موارد اولین اقدام، درخواست آزمایش‌هاست. چون در دسترس‌ترن، دقیق هستن و برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها کافی‌ هستن؛ اما‌‌‌…به شرط اینکه درست تفسیر بشن! اینجاست که یک دوره تفسیر آزمایش خفن، به کمکمون میاد! با این مطلب همراه باش، تا بگم چجوری دکترآباد اینجا هم ویژه عمل کرده!

دوره تفسیر آزمایش‌ به ‌درد چه کسانی میخوره؟

از اون جایی که اکثرمون آزمایشات و تفسیرشون رو تو یک دوره‌ی صرفا تئوری خوندیم، درک و حفظ کردنشون برامون خیلی راحت نبود؛ اما وقتی که وارد بالین شدیم، به خاطر سپردن اینکه هر بیماری چه نتایج آزمایشگاهی رو در پی داره و هرکدوم از فاکتورهای آزمایش، به چه چیزی اشاره داره، راحت‌تر شد.

اما مشکل اینجاست که هرکدوم از ما کیس‌های محدودی رو دیدیم؛ علاوه‌بر اون، این فاکتورهای آزمایشگاهی، همیشه جدا از هم و در بخش‌های مختلف برای ما بررسی شدن… اما باید بتونیم همه این فاکتورها رو توی آزمایش‌های مختلف، کنار هم بررسی کنیم و نتیجه درست بگیریم.

مشکل بعدی هم بخاطر سپردن اینهمه عدد و رقم هست و اینکه دقیق بدونیم هر کدوم مربوط به کدوم فاکتور هست، مخفف‌ اون‌ها چیه و ….

اما چی میشه اگه یه دوره تفسیر آزمایش باشه که تمام این آزمایشات رو با توضیحات کامل و کاربردشون در بالین، کنار هم داشته باشه و یادمون بده که با رمزگذاری و حافظه تصویری، بهتر همه‌شون رو بخاطر بسپاریم؟! اونم اگه مدرسش دکتر ژیان باشه!

از دوره‌ تفسیر آزمایش دکتر ژیان چی یاد میگیریم؟

توی این دوره تفسیر آزمایش یاد می‌گیریم که بتونیم تیتروار، علائم بیمار رو رمزگذاری‌شده به خاطر بیاریم و بدونیم چه آزمایشاتی رو چه زمانی باید براش درخواست بدیم.

  • اندیکاسیون‌های درخواست هرآزمایش چیه و با وجود اینکه آزمایشگاه معتبر هست، کی باید آزمایش رو تکرار کنیم؟!
  • چجوری تفسیر آزمایشات خون بیمار رو با توجه به علائمش انجام بدیم؟!
  • چه بیماری‌هایی ممکن هست نتایج آزمایشگاهی مشابه داشته باشه و چجوری اون‌ها رو از هم افتراق بدیم؟!
  • معنی MCHC در آزمایش خون چیست؟!
  • EGFR در آزمایش خون به چه فاکتوری اشاره می‌کنه؟!
  • اسیدوز و آلکالوز رو چجوری می‌تونیم تشخیص بدیم؟!
  • آزمایش پروفایل چربی به چه دردی میخوره؟!
  • بیماری‌های خودایمنی مثل لوپوس چه فاکتورهایی رو در برگه آزمایش خون تغییر میدن؟!
  • هموگلوبین گلیکوزیله چی‌‌ هست و اندازه‌گیری مقدارش به چه دردی میخوره؟!

همه‌ی اینا و کلی چیزای دیگه که قراره تو بالین باهاشون مواجه بشیم و باید به سرعت تصمیم بگیریم که چه اقداماتی باید براش انجام بدیم، توی این دوره خیلی ساده و کاربردی، آموزش داده میشه.

تفاوت این دوره با بقیه دوره‌ها جامع بودن و بالینی بودنش هست. ینی چی؟

اگه تابه‌حال حداقل توی یک دوره آموزشی تفسیر برگه آزمایش شرکت کرده باشید، می‌دونید که توی اکثر ویدیوهای آموزشی، فقط فاکتورهای درون برگه آزمایش رو نام می‌برن و رنج نرمال و غیر نرمالشون رو میگن.

در نهایت هم تشخیص‌های احتمالی و احتمالا تشخیص قطعی، مطرح میشه و تمام!

اما این دوره فرق داره؛ چون ما یاد می‌گیریم که وقتی بیمار با علائم خاصی پیش پزشک میاد، باید چه اقدامی انجام بدیم و برای چه زمانی، باید چه آزمایشی رو درخواست بدیم. تفسیر برگه آزمایش رو هم با توجه به شرایط بیمار، یاد می‌گیریم.

مثلا اینکه اگه بیمار در معرض MI باشه، کدوم فاکتورهای خونی زودتر بالا می‌ره. کدوم فاکتور ممکنه با توجه به علائم بیمار همچنان ثابت مونده باشه و علت ثابت موندش چیه؟ کی باید مریض رو نگه داریم و آزمایش رو تکرار کنیم؟

و کلی اطلاعات کاربردی دیگه!

دوره تفسیرآزمایش 3

از کجا بفهمم دوره کاربردی تفسیر آزمایشات دکترآباد برای من مفید هست یا نه؟

خب اگه قبلا دوره تفسیر کاربردی نوارقلب دکتر ژیان رو تو سایتمون دیده باشی، حتما متوجه شدی که ویژگی تدریس دکتر ژیان این هست که همه‌چیز رو از صفر تا صد بیان میکنن. پس اگه پایه رو نخوندی یا یادت رفته، لازم نیست اصلا نگرانش باشی.

درهر مقطعی که باشی، میتونی به اندازه نیازت از این دوره یادبگیری؛ و حتی خیلی خیلی بیشتر از چیزی که نیاز داری!

مهم‌ترین قسمت، این هست که دکترآباد برای اینکه مطمئن بشی این دوره به دردت میخوره یا نه، این امکان رو فراهم کرده که بتونی قسمتی از ویدیو رو ببینی و تصمیم بگیری که میخوای اونو خریداری کنی یا نه. حتی میتونی توی اپلیکیشن دکترآباد، قبل از خرید دوره، سرفصل‌های کلی آزمایشاتی که بررسی شدن رو هم ببینی!

در نهایت بجای اینکه کلی توی سایت‌ها و کتاب‌های مختلف بگردی و سرگردون باشی که مطلب کدوم درسته یا کدوم آپدیت شده یا اینکه اصلا اطلاعاتش موثق هست یا نه، میتونی با خیال راحت همه‌شو یکجا داشته باشی.

البته اگه یه کتاب خیلی جامع و موثق هم در این زمینه میخوای،میتونی یه نگاهی به کتاب تتا دکترآباد بندازی.

ولی درنهایت هرچی که لازمه درمورد آزمایشات و تفسیرشون بدونی، همش اینجاست؛ توی دوره تفسیر آزمایش دکتر ژیان! پس همین الان به اپلیکیشن یا سایت دکترآباد یه سر بزن و تیزر دوره رو ببین که پشیمون نمیشی. برای دانلود اپلیکیشن، روی دکترآباد کلیک کن!

دانلود اپلیکیشن دکترآباد
راهنما و آموزش دکتراگزم (مرکز‌آزمون‌دکترآباد)
جدیدترین‌مقالات
جدیدترین‌محصولات
ٍEGFR در آزمایش خون چیست, آزمایش خون, تفسیر آزمایشات خون, تفسیر برگه آزمایش, دکتر ژیان, دوره آموزشی تفسیر برگه آزمایش, معنی MCHC در آزمایش خون
نوشتهٔ پیشین
دوره آموزشی کنهاب (Kenhub) و ویژگی‌هاش رو بشناس! | دکترآباد
نوشتهٔ بعدی
دوره تفسیر نوار قلب دکتر ژیان صفر تا صد هرچی که لازم داری!

به‌اینا‌هم‌یه‌سربزن…

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.